Input:

Náhrada príjmu zamestnanca pri dočasnej pracovnej neschopnosti v roku 2019

13.12.2018, , Zdroj: Verlag Dashöfer

2018.24.2.3 Náhrada príjmu zamestnanca pri dočasnej pracovnej neschopnosti v roku 2019

Mgr. Michaela Hinnerová


Máme zamestnanca na DoVP, nepravidelný príjem. Poistné na nemocenské teda neodvádza.

Poštou sme dnes dostali Potvrdenie o DPN (ústavné liečenie) so začiatkom 23. 10. 2018.

V Sociálnej poisťovni som si zistila, že tento človek nie je nemocensky poistený ani u iného zamestnávateľa, teda ani nárok na nemocenské z titulu DPN mu nikde inde nevznikol.

Chcem sa ale spýtať, ako je to s náhradou príjmu.

Má takýto dohodár u zamestnávateľa nárok na náhradu príjmu za prvých 10 dní práceneschopnosti?

Odpoveď:

Pohľad autora na problematiku:

Dohoda s nepravidelným príjmom v zmysle §20 ods.1 zákona č. 461/2003 o sociálnom poistení nezakladá povinnosť nemocenského poistenia. Za takéhoto zamestnanca sa neodvádza nemocenské poistenie. Toto znamená, že tento dohodár nemá žiaden vymeriavací základ pre platenie poistného.

Náhrada príjmu, ktorú je povinný zamestnávateľ platiť zamestnancovi, by sa v zmysle § 8 zákona č. 462/2003 Z. z. o náhrade príjmu pri dočasnej pracovnej neschopnosti zamestnanca vyplácala percentuálne z denného vymeriavacieho základu zamestnanca.

Keďže dohodár s nepravidelným príjmom nemá žiaden denný vymeriavací základ a ani neplatí nemocenské poistenie, nemá nárok na náhradu príjmu pri

 

 Váš názor
Čo by ste zmenili na tomto portáli?
 Úspešne odoslané
Input: